Wymiana szybki, znana również jako regeneracja wyświetlacza, refurbishing czy odnowa, to proces wymiany wierzchniej części wyświetlacza, czyli szybki, która jest fabrycznie przyklejona do wyświetlacza.

Aby przeprowadzić taką usługę, wyświetlacz musi działać poprawnie, a funkcja dotykowa musi być sprawna. W niektórych modelach telefonów, warstwa dotykowa jest zintegrowana z wymienianą szybką, co oznacza, że wymiana szybki może naprawić problemy z reagowaniem na dotyk. W przypadku wszelkich uszkodzeń szybki, zalecamy natychmiastową jej wymianę, ponieważ pełni ona funkcję ochronną dla wyświetlacza, a jej uszkodzenie może prowadzić do dodatkowych kosztów naprawy.

 

Większość wyświetlaczy jest sklejona z szybką za pomocą przezroczystego plastra kleju o nazwie OCA. Niektóre serwisy używają kleju LOCA, który jest w postaci płynnej i utwardza się pod wpływem światła UV. Jest to jednak metoda mniej efektywna, ponieważ światło nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc, a klej może pozostać w stanie płynnym i wyciekać podczas użytkowania telefonu. Nasz serwis korzysta wyłącznie z markowych plastrów OCA firmy Mitsubishi.

Wymiana szybki rozpoczyna się od usunięcia starej. Najpierw demontujemy telefon, a następnie podgrzewamy wyświetlacz do około 100 stopni Celsjusza, aby bezpiecznie odkleić go od korpusu. Gdy wyświetlacz jest już odklejony, rozpoczynamy proces „wycinania” starej szybki za pomocą cienkiego drutu molibdenowego o grubości od 0,025mm do 0,1mm (w zależności od modelu telefonu).

Po wycięciu starej szybki, usuwamy resztki starego kleju za pomocą „zwijaka”, urządzenia przypominającego miniszlifierkę z przymocowanym metalowym trzpieniem, na który nawijany jest klej. Po usunięciu resztek starego plastra kleju, czyścimy pozostałości benzyną ekstrakcyjną. Tak przygotowany wyświetlacz jest gotowy do następnego kroku, czyli laminowania nowej szybki.

6

Laminowanie odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń. Pierwsze z nich, laminator, posiada komorę, w której umieszczamy wcześniej wstępnie złączony  wyświetlacz. W komorze tej następuje wyssanie powietrza i nacisk prasy na oba elementy. Wszystkie parametry tego procesu, takie jak temperatura, nacisk, ciśnienie i czas, są precyzyjnie ustawiane w zależności od typu wyświetlacza.

Po procesie laminacji zazwyczaj pozostają nieliczne bąbelki powietrza pomiędzy sklejanymi elementami. Aby je usunąć, korzystamy z kolejnego urządzenia, autoklawu. Autoklaw również posiada podgrzewaną komorę, do której jest wtłaczane powietrze, które wypycha pozostałe pęcherzyki powietrza.

Następnym etapem jest przetestowanie wyświetlacza, wklejenie go w korpus i finalne skręcenie telefonu. Tak przygotowany telefon jest gotowy do natychmiastowego użytkowania.